zd1 zd2 zd3

Polskie Stowarzyszenie Carrom (PSC)

Carrom zwany potocznie indyjskim bilardem jest to gra o kilkusetletniej tradycji, mieszanka bilardu, snookera i kapsli. Carrom jest grą zręcznościowo-strategiczną wymagającą cierpliwości, staranności i logicznego myślenia.

Polskie Stowarzyszenie Carrom (PSC) - powstało 19.04.2009 r.
(Walne Zebranie Członków Założycieli), a poprawnie zostało zarejestrowane w KRS dnia 22.04.2010
(Numer KRS : 0000334329).
Siedziba stowarzyszenia znajduje się w miejscowości Zielonki Parcela przy ul. Piaskowej 3/5.
Aktualny Zarząd PSC: Prezes: Jakub Nowakowski, Wice Prezes: Paulina Nowakowska, Członek Zarządu: Sylwester Pogorzelski

Carrom zwany potocznie indyjskim bilardem jest to gra o kilkusetletniej tradycji, mieszanka bilardu, snookera i kapsli. Do gry potrzebna jest specjalna kwadratowa drewniana plansza 1mx1m z czterema łuzami. Gra się w 2 lub 4 osoby. Gracze siadają przy planszy a celem gry jest wbicie drewnianych krążków własnego koloru do łuz zanim zrobi to przeciwnik. Carrom jest grą zręcznościowo-strategiczną wymagającą cierpliwości, staranności i logicznego myślenia.

Historia Carrom
W grę zwaną carrom [karom] gra się od około dwustu lat, chociaż gry o podobnych zasadach tylko innych nazwach znane są na świecie od tysięcy lat. Nie do końca wiadomo skąd dokładnie pochodzi carrom. Większość źródeł wskazuje, że jest to gra indyjska, chociaż niektórzy uważają, że gra pochodzi z Chin. Niekiedy korzeni carrom doszukuje się w Yemenie, Etiopii, Zimbabwe lub Północnej Afryce. Uważa się, że gra wywodzi się ze snookera. Istnieje wiele odmian tej gry i w różnych częściach świata inaczej się w nią gra. Obecnie gra się w carrom w Azji, Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Miliony graczy jest w Azji, głównie w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Sri Lance, Malediwach, Nepalu, Malezji, Singapurze, Afganistanie, Zjednoczonych Emiratach, Arabskich, Japonii i Korei. W Europie carrom znany jest w takich państwach jak: Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Grecja, Holandia, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.
Ze względu na tak silne rozprzestrzenienie się tej gry, zaistniała potrzeba powstania międzynarodowej organizacji ds. carrom, jednoczącej wielbicieli z różnych stron świata. Kwestia stworzenia jej była po raz pierwszy dyskutowana w latach 50-tych XX wieku. Międzynarodowa Federacja Carrom (International Carrom Federation) powstała jednak dopiero w październiku 1988 r. Została powołana do życia podczas pierwszego Carrom Kongresu, który odbył się w Madrasie (Chennai) w Indiach, a w którym uczestniczyły delegacje z Indii, Sri Lanki, Malediwów, Malezji , Niemiec oraz Szwajcarii. Ustalone zostały wówczas oficjalne Zasady i Reguły Gry w Carrom. W Europie istnieje Europejska Konfederacja Carrom (European Carrom Confederation). Jej podstawowym celem jest promowanie gry oraz koordynowanie działań federacji carrom w poszczególnych krajach europejskich. Do jej obowiązków należy również organizacja corocznych turniejów tzw. Euro Cup.